بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از اندیکاتورهای تکنیکال برای یافتن نقاط مناسب ورود و خروج از استفاده می‌کنند. صدها اندیکاتور در پلتفرم‌های مختلف معاملاتی وجود دارند. در این مقاله توضیح خواهیم داد چطور با استفاده بهتر از اندیکاتورها شما می توانید از سیگنال‌های غلط یا اطلاعات بیش‌ازاندازه جلوگیری کنید و بهینه‌ترین نقاط را بیابید.

استفاده بهتر از اندیکاتورها

انواع اندیکاتورها: اندیکاتورهای تکنیکال محاسباتی ریاضی با استفاده از قیمت‌های فعلی و قبلی و حجم هستند. تحلیلگران ازین ابزار برای بررسی رفتار گذشته سهم و پیش‌بینی آینده استفاده می‌کنند. اندیکاتورهای تکنیکال به‌طور خاص سیگنال‌های حرید یا فروش تولید می‌کنند، یک تحلیلگر باید با تحلیل سیگنال‌های حاصل از اندیکاتور و ترکیب آن‌ها با سیستم معادلاتی خود نقاط ورود یا خروج مناسب را تعیین کند. چندین نوع اندیکاتور وجود دارد که برحسب تفسیرهای آن‌ها می‌توان به ترتیب زیر نام برد: روند، تکانه، نوسان و حجم (همچنین بخوانید: معرفی 3 اندیکاتور برای تصمیم گیری بهتر)

خودداری از حشو و تکرار اطلاعات: چندین همبستگی (Multicollinearity) یک اصطلاح آماری که به در نظر گرفتن چندین‌باره یکسری اطلاعات مشابه اطلاق می‌شود. این‌یک اشتباه رایج در تحلیلگران تکنیکال است و زمانی به وقوع می‌پیوندد که چندین اندیکاتور مشابه در یک نمودار استفاده شوند. نتیجه این کار تولید یکسری داده حشو است که ممکن است به نتیجه‌گیری اشتباه ختم شود. بعضی از معامله‌گران به امید تائید نتایج برای یک قیمت از چندین اندیکاتور یکسان استفاده می‌کنند. اگرچه در واقعیت، سبب کم‌اهمیت جلوه دادن سایر اطلاعات و سخت شدن ارزیابی دقیق وضعیت بازار می‌شود.
استفاده از اندیکاتورهای مکمل: برای جلوگیری ازین مشکل بهتر است تا در تحلیل خود از اندیکاتورهای مکمل استفاده کنید. این کار با اعمال اندیکاتورهای متفاوت بر نمودار حاصل می‌شود. معامله‌گر می‌تواند از یک اندیکاتور تکانه و یک اندیکاتور روند استفاده کند؛ برای مثال با استفاده از اندیکاتور تصادفی (اندیکاتور تکانه) و شاخص میانگین هدایتی (اندیکاتور روند) همان‌طور که توجه می‌کنید هرکدام ازین اندیکاتور اطلاعات متفاوتی را در اختیار شما قرار می‌دهند برای همین است که با تفسیر اطلاعات متفاوت حاصل از این اندیکاتورها می‌توانید شرایط بازار را درک کرد و نقاط موردنظر را تائید یا رد کنید.

(اگر با این اندیکاتورها آشنا نیستید دوره بررسی اندیکاتورها را مطالعه کنید و یا اگر می‌خواهید در رابطه با تحلیل تکنیکال بدانید به این دوره سر بزنید.)

نمودار معاملاتی را تمیز نگهدارید

نمودار را تمیز نگهدارید: نمودارها راه ارتباطی شما با بازار هستند پس بهتر است که آن‌ها تحلیل شما از بازار را بهبود ببخشند نه اینکه مانعی بر سر راه آن باشند. نمودار و صفحات باقابلیت خوانده شدن راحت به شما کمک می‌کند تا از شرایط بازار بهتر آگاه شوید و بتوانید با سرعت بیشتر فعالیت‌های بازار را رمزگشایی کنید و واکنش مناسب را نشان دهید. اکثر پلتفرم‌های معاملاتی اجازه می‌دهند تا کاربر انواع شخصی‌سازی‌های موردنظر را بر روی آن‌ها اعمال کنید. شخصی‌سازی‌های ساده با محوریت نمایش بهتر به معامله‌گر اجازه استفاده بهتر از اندیکاتورها را به معامله‌گر می‌دهد.
حجم زیاد اطلاعات: تعداد زیادی از معامله‌گران از چندین مانیتور برای نمایش نمودارها و سفارش‌ها حرید و فروش استفاده می‌کنند. حتی اگر 6 مانیتورها هم دارید لازم نیست همه پیکسل‌های آن را با نمودارهای و اطلاعات پر کنید. حجم زیاد اطلاعات و تلاش برای تفسیر آن‌ها غالباً منجر به تصمیم‌گیری اشتباه می‌شود و تحلیل شما فلج می‌شود چراکه با افزایش حجم اطلاعات معامله‌گر دیگر قادر به نشان دادن واکنش از خود نیست. برای جلوگیری ازین کار بهتر است اندیکاتورهای غیرعادی و اضافی را از محیط کار نرم‌افزار پاک‌کنید و بعداً در صورت نیاز به آن مراجعه کنید.
از طرف دیگر نمودارها نیز می‌توانند برای استفاده بهتر از اندیکاتورها به‌طور مناسب شخصی‌سازی شوند. بهتر است یک استایل مشخص برای نمودارهای خود داشته باشید و همواره سهم‌های مختلف را باهمان استایل نمایش دهید.
رنگ: رنگ‌ها باید مشخص ئ دارای تضاد کافی باشند تا با یک نگاه قابل‌تفکیک باشند. به‌علاوه با تعیین رنگ‌های پس‌زمینه متفاوت برای سفارش‌ها، نمادها و نمودارها می‌توانید آن‌ها را به‌سادگی از هم تفکیک کنید.
چینش: استفاده از چند مانیتور می‌تواند کمک بسیار خوبی برای شما باشد، می‌توانید از یک مانیتور برای نمایش سفارش‌ها و از مانیتور دیگر برای نمودارها استفاده کنید. اگر از یک اندیکاتور در بیش از یک نمودار استفاده می‌کنید بهتر است که آن‌ها را در کنار هم و با یک رنگ قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کنید تا ساده‌تر آن را پیدا کنید و نمودارها را باهم مقایسه کنید که در مجموع سبب استفاده بهتر از اندیکاتورها می شود.
فونت‌ها و سایزها: فونت و سایزهای بزرگ‌تر به شما اجازه می‌دهد تا خیلی بهتر بتوانید نمودار را بخوانید، مانند رنگ و چیتش، فونت هم‌بستگی به سلیقه کاربر دارد. سعی کنید شرایطی که برای شما بهتر است را پیدا کنید.

در این مقاله توضیح خواهیم داد چطور با استفاده بهتر از اندیکاتورها شما می توانید از سیگنال‌های غلط جلوگیری کنید و بهینه‌ترین نقاط را بیابید.

بهینه‌سازی اندیکاتورها

تغییر داده‌های ورودی: همان‌طور که انتخاب اندیکاتورهای مورداستفاده بر عهده کاربر است، نحوه استفاده از این اندیکاتورها هم انتخاب اوست. هر اندیکاتور اطلاعات مختلفی را به عنوان ورودی خود می‌گیرد. برای مثال اندیکاتور میانگین متحرک طول بازه و قیمتی که میانگین بر آن اعمال شود را به عنوان ورودی می‌گیرد که می‌تواند توسط کاربر تغییر کند.
بهینه‌سازی: بسیاری از پلتفرم‌های پیشرفته معاملاتی با کاربر اجازه می‌دهد تا مطالعات بهینه‌سازی را برای ورودی انجام دهد. به‌این‌ترتیب که بازه موردنظر کاربر برای ورودی را گرفته و بهترین مقدار که نتایج معاملاتی مناسبی را دارد به کاربر معرفی می‌کنید. شما می‌توانید با این شیوه استفاده بهتر از اندیکاتورها در بازار مدنظر خود، نتایج بهتری بدست آورید.
بهینه‌سازی بیش‌ازحد: درحالی‌که بهینه‌سازی می‌تواند کمک خوبی برای کاربر باشد، ممکن است منجر به حالتی شود که اندیکاتور بهینه‌شده ازنظر تئوری نتایج بسیار مناسبی را بدهد ولی از در واقعیت فاجعه‌آمیز باشد این به خاطر این است که چندین بهینه‌سازی مختلف بر روی یک سری داده انجام‌شده است درحالی‌که این بهینه‌سازی‌ها برای بازه‌های دیگر کارایی ندارد. بهتر است همیشه با استفاده از قابلیت آزمودن پلتفرم‌ها اندیکاتورها خود را در بازه مختلف چک کنید یا این‌که از قابلیت آزمودن بر روی‌داده‌های آنلاین استفاده کنید.

[در چند ثانیه مهم ترین سهامی روز را پیدا کنید و فقط آنها را بررسی کنید. شاخص کاو به‌صورت روزانه سطوح حساس اندیکاتورها را برای تمامی سهامها بررسی کرده و پیش از شروع روز کاری بعد در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را آماده شروع یک روز معاملاتی بهتر می‌کند. برای اشتراک به بخش خرید اشتراک بروید.]


Leave a Reply