سایر اندیکاتورهای تکانه‌ای ازجمله بهترین اندیکاتورهای مکمل شاخص قدرت نسبی هستند. اندیکاتورهایی مانند میانگین متحرک واگرایی همگرایی (مکدی) و میانگین‌های متحرک بهترین اندیکاتورهای مکمل شاخص قدرت نسبی می‌باشند.
اندیکاتور RSI یک اندیکاتور تکانه‌ای است که افزایش‌های اخیر قیمت را با کاهش‌های اخیر مقایسه می‌کند. از این اندیکاتور برای مشخص کردن شرایط خرید یا فروش بیش‌ازحد در بازار توسط معامله گران استفاده می‌شود. شاخص مقاومت نسبی در محدوده 0 تا 100 نوسان می‌کند، اگر بالای سطح 70 باشد نشانه‌ای از وضعیت خرید بیش‌ازحد و اگر زیر 30 باشد نشانه‌ای از حالت فروش بیش‌ازحد است. ازآنجایی‌که شاخص قدرت نسبی بزرگی تغییرات اخیر را در محاسبات خود در نظر می‌گیرد، در تغییرات ناگهانی مستعد تولید داده‌های غلط است.
یکی از بهترین اندیکاتورهای مکمل شاخص قدرت نسبی که به‌طور گسترده‌ای توسط معامله گران برای تائید سیگنال‌های آن استفاده می‌شود، میانگین متحرک واگرایی همگرایی است که با روشی متفاوت میزان تکانه سهام را محاسبه می‌کند. مکدی تکانه را با مقایسه موقعیت نسبی میانگین‌های متحرک کوتاه‌مدت و بلندمدت محاسبه می‌کند. معامله گران در درجه اول واگرایی بین مکدی و قیمت را زیر نظر می‌گیرند. اگر درحالی‌که قیمت رو به بالا حرکت می‌کند و شاخص قدرت نسبی برای مدتی در شرایط حرید بیش از ماند، مکدی شروع به واگرایی از قیمت می‌کند. این حرکت رو به پایین مکدی درحالی‌که قیمت همچنان رو به بالا می‌رود تأییدی بر این موضوع است که قیمت بیش‌ازحد رشد کرده است و در آینده نزدیک تغییر جهت خواهد داد.

اندیکاتورهایی مانند میانگین متحرک واگرایی همگرایی (مکدی) و میانگین‌های متحرک بهترین اندیکاتورهای مکمل شاخص قدرت نسبی می‌باشند.
تقاطع میانگین‌های متحرک نیز می‌تواند برای شرایط حرید یا فروش بیش‌ازحد مورداستفاده قرار گیرد. درحالی‌که معمولاً از شاخص قدرت نسبی به عنوان یک اندیکاتور پیشرو برای تشخیص زودتر تغییرات احتمالی استفاده می‌شود. استفاده از میانگین متحرک نمایی که حیلی زود به تغییرات قیمت واکنش نشان می‌دهد به همراه میانگین نسبتاً کندتری و تشخیص نقاط تقاطع می‌تواند یک تائید مناسب برای اندیکاتور RSI باشد. میانگین‌های 5 و 10 می‌تواند ازجمله بهترین بازه‌ها برای تائید RSI باشد. عبور میانگین 5 روزه از 10 روزه تأییدی بر شرایط حرید بیش‌ازحد است و بازگشت احتمالی روند را نمایش می‌دهد، درحالی‌که قرار گرفتن میانگین 5 روزه در پایین میانگین 10 روزه تأییدی بر فروش بیش‌ازحد سهم است.

[شاخص کاو به شما کمک می کنید تا با افزایش اطلاعات خود از وضعیت بازار تصمیم گیری بهتری داشته باشید. شاخص کاو به‌صورت روزانه سطوح حساس اندیکاتورها را برای تمامی سهامها بررسی کرده و پیش از شروع روز کاری بعد در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را آماده شروع یک روز معاملاتی بهتر می‌کند. برای اشتراک به بخش خرید اشتراک بروید.]


Leave a Reply