شاید در نگاه اول تفاوت مکدی و میانگین متحرک کاملاً مشخص نباشد زیرا اجزا مکدی، میانگین‌های متحرک در بازه‌های متفاوت هستند. بااین‌وجود این اندیکاتورها هرکدام المان متفاوتی در بازار را بررسی می‌کنند.

در یک تعریف ساده، میانگین متحرک نمایی میانگینی از قیمت‌های پایانی در یک دوره زمانی است که به قیمت‌های جدیدتر وزن بیشتری داده است. این وزن دهی به داده‌های جدید باعث شده است تا میانگین متحرک نمایی واکنش سریع‌تری به تغییرات قیمت داشته باشد. مشابه انواع دیگر میانگین متحرک، هدف میانگین متحرک نمایی مشخص کردن میانگین قیمت در یک بازه و نشان دادن روند بازار است. استفاده اصلی این اندیکاتور پیدا کردن و دنبال کردن روند سهم است. اگر شیب میانگین رو به بالا است بازار صعودی است و اگر شیب روبه پایین است، میانگین نزولی در نظر گرفته می‌شود. ( می توانید طریقه استفاده از میانگین متحرک را در اینجا ببینید.)
اگرچه میانگین متحرک همگرایی واگرایی یا مکدی، از چندین میانگین متحرک تشکیل‌شده است اما معمولاً برای هدف دیگری توسط معامله گران مورداستفاده قرار می‌گیرد، به‌جای نمایش دادن میانگین قیمت در یک بازه زمانی، مکدی طراحی‌شده است تا تکانه بازار را نمایش دهد که برای اندازه‌گیری قدرت حرکتی قیمت استفاده می‌شود. مکدی از میانگین متحرک: 9، 12 و 26 استفاده می‌کند تا با ترکیب آن‌ها هیستوگرام بتواند همگرایی یا واگرایی نسبی میانگین‌ها را نمایش دهد. زمانی که فاصله بین میانگین‌های 12 و 16 زیاد می‌شود، اندازه هیستوگرام نیز افزایش می‌یابد که نشان از افزایش تکانه است؛ بنابراین، تمرکز مکدی بر روی رابطه دو میانگین با یکدیگر است نه بررسی هرکدام به‌صورت جداگانه. (محاسبات مکدی را بهتر یاد بگیرید.)
شاید در نگاه اول تفاوت مکدی و میانگین متحرک کاملاً مشخص نباشد زیرا اجزا مکدی، میانگین‌های متحرک در بازه‌های متفاوت هستند.
با توجه به توضیحات مطرح‌شده تفاوت مکدی و میانگین متحرک روشن‌تر شد. میانگین متحرک نمایی طراحی‌شده است تا میانگین قیمت را در یک دوره زمانی نمایش دهد و از آن به‌عنوان اندیکاتور روند استفاده می‌شود. مکدی اطلاعاتی در مورد وضعیت قیمت به شما نمی‌دهد اما در عوض به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که می‌تواند قدرت و یا تکانه قیمت را اندازه‌گیری کند.

منبع: Investopedia.com


Leave a Reply