میانگین متحرک واگرایی همگرایی یکی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال است. داشتن خصوصیات اندیکاتورهای پیشرو و پس‌رو به همراه یک میانگین (خط سیگنال)، باعث شده است تا مکدی یک ابزار چندکاره برای معامله گران باشد. شاید مهم‌ترین نکته این باشد که دنباله‌روی روند و قابلیت پیش‌بینی تکانه باعث نشده است تا این اندیکاتور پیچیده شود. این موضوع باعث شده است که هر دو گروه معامله گران باتجربه و تازه‌کار از این اندیکاتور استفاده کنند و در تائید و تفسیر شرایط آن را به کار ببرند. با توجه عملکرد میانگین متحرک واگرایی همگرایی بسیاری از معامله گران این اندیکاتور را در زمره قابل‌اعتمادترین ابزار تکنیکال می‌دانند.
اگر باید توجه کرد مکدی برای معاملات در بازه‌های کمتر از یک روز مفید نیست ولی می‌توان از آن در نمودارهای روزانه هفتگی و ماهانه استفاده کرد. مبنای مکدی بر استفاده از دو میانگین متحرک 12 و 26 روزه و همچنین میانگین 9 روزه نمودار مکدی است و تقاطع‌های به وجود آمده سیگنال‌های مناسب برای تفسیر مکدی را ایجاد می‌کنند.

با توجه عملکرد میانگین متحرک واگرایی همگرایی بسیاری از معامله گران این اندیکاتور را در زمره قابل‌اعتمادترین ابزار تکنیکال می‌دانند.
یکی از کاربردهای مک دی به همراه خط سیگنال، زمانهایی است که این دو منحنی همدیگر را قطع می نمایند. به این صورت که هرگاه نمودار مکدی، خط سیگنال را به سمت بالا قطع نمود به معنی وجود شرایط صعودی در سهم و هرگاه مکدی خط سیگنال را به سمت پایین قطع نمود به معنی شرایط نزولی در سهم می‌باشد. یک روش دیگر استفاده از مکدی هنگامی است که این اسیلاتور سطح صفر را قطع می‌نماید. به عبارتی عبور مکدی از سطح صفر به سمت بالا به این معنی است که میانگین متحرک ١٢ روزه میانگین ٢۶ روزه را به سمت بالا قطع کرده که به معنی احتمال صعود سهم می‌باشد و عبور مکدی به زیر سطح صفر به این معنی است که میانگین متحرک ١٢ روز میانگین ٢۶ روزه را به سمت پایین قطع کرده که و احتمال نزول سهم وجود دارد.
به این نکته باید توجه شود که هیچ ابزار تکنیکالی نمی‌تواند آینده را با قطعیت پیش‌بینی کند و هیچ سیستم معاملاتی‌ای نمی‌تواند سودی را تضمین کند و یا این‌که ریسک موجود را به‌صورت کامل از بین ببرد. مکدی نقاط قوت بسیار زیادی دارد اما عملکرد میانگین متحرک واگرایی همگرایی خالی از اشتباه و بدون مشکل نیست خصوصاً زمانی که بازار دارای روند مشخصی نیست میزان خطاها نیز افزایش می‌یابد. همیشه به یاد داشته باشید که سیگنال‌های تولیدی از طریق مکدی را با سایر ابزار تکنیکال تائید کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مکدی امکان استفاده هم‌زمان آن با بسیاری از ابزارهای تکنیکال است که سبب می‌شود عملکرد میانگین متحرک واگرایی همگرایی به میزان قابل‌توجهی بهبود یابد.

[شاخص کاو به شما کمک می کنید تا با افزایش اطلاعات خود از وضعیت بازار تصمیم گیری بهتری داشته باشید. شاخص کاو به‌صورت روزانه سطوح حساس اندیکاتورها را برای تمامی سهامها بررسی کرده و پیش از شروع روز کاری بعد در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را آماده شروع یک روز معاملاتی بهتر می‌کند. برای اشتراک به بخش خرید اشتراک بروید.]


Leave a Reply