تحلیل تکنیکال مطالعه قیمت سهام و الگوهای قیمتی آن است که کمک می کند سرمایه‌گذار تشخیص دهد آیا سهام در شرایط خرید بیش‌ازحد (گران) یا فروش بیش‌ازحد (ارزان) است. با استفاده از چندین اندیکاتور با یکدیگر، معامله گران می‌توانند تصویر بهتری از چگونگی حرکت قیمت‌ها داشته باشند. در اینجا ما به ابزار حجم، اندیکاتور آرون و اعداد فیبوناچی نگاهی دقیق‌تر می‌کنیم. این ابزار به معامله گران تکنیکال کمک می‌کنند تا بتوانند موقعیت‌های پرسود را تشخیص دهند. در حقیقت، معامله گران با ترکیب این اندیکاتورها می‌توانند از روندهای در حال شکل‌گیری آگاه شوند و از سایر افراد در معامله پیشی بگیرند. در ادامه این 3 اندیکاتور برای بهبود تصمیم گیری شما مطرح می شوند.

با استفاده از چندین اندیکاتور با یکدیگر، معامله گران می‌توانند تصویر بهتری از چگونگی حرکت قیمت‌ها داشته باشند. در ادامه این 3 اندیکاتور برای بهبود تصمیم گیری شما مطرح می شوند

معرفی 3 اندیکاتور برای بهبود تصمیم گیری شما

حجم را زیاد کن

حجم برابر با تعداد سهم‌هایی که در یک دوره خاص (یک ساعت، یک روز، یک ماه و …) مبادله شده‌اند، است. حجم نشان‌دهنده میزان قدرت یک حرکت رو به بالا یا پایین است و این اندیکاتور برای بهبود تصمیم گیری شما می تواند گزینه ای بسیار مناسب باشد. عموماً، حجم کم در زمانی که قیمت روند افقی دارد و در یک بازه معامله می‌شود و یا در کف‌های بازار رخ می‌دهد. برعکس، حجم بالا سیگنالی از شروع یک روند جدید در بازار است. همچنین حجم بالا در سقف‌های بازار رخ می‌دهد که دلیلی محکم بر حرکت بالاتر است و می‌تواند برای تائید روند صعودی و یا نزولی استفاده شود.
اگر سهام در حال حرکت رو به بالاست باید حجم بیشتری بر روی حرکات رو به بالا به نسبت حرکت رو به پایین داشته باشد. برعکس اگر حجم‌های سنگینی بر روی حرکات رو به پایین است نشانه‌ای از برگشت سهم خواهد بود. با استفاده از حجم در کنار حرکات سهام، شما می‌توانید محل‌های مناسب برای ورود را پیدا کنید.

به آرون گوش دهید

اندیکاتور آرون می‌تواند دقیقاً قدرت یک روند و احتمال اینکه روند ادامه پیدا کند را مشخص کند. عموماً، به بالا یا پایین صفر رفتن اندیکاتور نگاه می‌کنند تا بتوانند ظهور یک روند جدید را تعیین کنند. تقاطع رو به بالا نشان‌دهنده یک روند صعودی است، درحالی‌که شکست رو به پایین نشان‌دهنده روند نزولی است. حرکت برای یک مدت در نزدیکی عدد صفر نشانه‌ای از این است که سهام برای مدتی می‌تواند به اصلاح خود ادامه دهد تا این‌که روند جدید تائید شود. اندیکاتور آرون می‌تواند به شما کمک کند تا یک روند در حال شکل‌گیری را تشخیص دهید و از آن سود کسب کنید و یا اینکه از ضرر احتمالی جلوگیری کنید. ( شما می توانید در این بیشتر در مورد اندیکاتور آرون بدانید.)

فیبوناچی بازگشتی داخلی (ریتریسمنت)

اعداد فیبوناچی یک سری ریاضیاتی است که در آن هر عدد از مجموع عدد قبلی خود ایجاد می‌شود. شما می‌توانید ازین اعداد برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت استفاده کنید.
بعد از حرکت چشمگیر رو به بالا یا پایین، همیشه سهام‌ها به میزان درصدی از حرکت قبلی خود بازگشت خواهند داشت. در طول این جر کت‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از اعداد فیبوناچی مشاهده کنند که آیا سهام به سطوح مقاومت و یا حمایت خود رسیده است و آیا برگشت کرده است. اگر جواب مثبت است، نشانه‌ای از ادامه حرکت سهام خواهد بود؛ اما اگر سهام این سطح را شکست، سرمایه‌گذار به باید به ناحیه بعدی مقاومت و یا حمایت نگاه کند و ببیند که آیا در آن سطح قیمت برگشت می‌کند یا خیر.
به‌صورت کلی، از اعداد فیبوناچی باید به‌عنوان سطوح حمایت و مقاومت استفاده کرد و رفتار سهام را در این سطوح بررسی کرد.

جمع‌بندی

با استفاده از اندیکاتور حجم، آرون و فیبوناچی سرمایه‌گذار می‌تواند دقیقاً مشخص کند که آیا سهام حرکت رو به بالا خواهد داشت یا پایین. اندیکاتور حجم اشتیاق و یا ترس سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که آیا سهام به حرکت خود ادامه و یا اینکه روند حرکتی آن کندتر می‌شود. اندیکاتور آرون نشان می‌دهد که سهام یک روند جدید را شروع می‌کند و یا اینکه به روند قبلی خود ادامه خواهد داد درحالی‌که اعداد فیبوناچی رفتار سهام را در حوالی سطوح مهم مقاومت و یا حمایت نشان خواهند داد. هر سه این اندیکاتورها به یک میزان دارای اهمیت هستند و استفاده هم‌زمان آن‌ها می‌تواند نشانه‌های بسیار خوبی در رابطه با جهت کلی حرکت سهام برای شما مشخص کند و در نتیجه شما می توانید از این 3 اندیکاتور برای بهبود تصمیم گیری خود استفاده کنید. ( اگر دوست دارید اندیکاتورهای بیشتری را بشناسید می توانید دوره معرفی اندیکاتورها ونوسانگرها را پیگیری کنید.)

منبع: Investopedia.com


2 Comments

میانگین متحرک: چگونگی استفاده از آن برای خرید یا فروش - مطالب آموزشی - شاخص کاو · July 10, 2018 at 11:10 am

[…] میانگین متحرک یکی از ابزارهای ساده در تحلیل تکنیکال است که نویزهای نوسان قیمت را از بین می‌برند و هر نقطه در آن میانگین یک بازه زمانی است. میانگین می‌تواند در یک دوره 10 روزه، 3 هفته‌ای و یا 4 ماهه باشد. استفاده از میانگین‌های متحرک دارای یکسری مزایا است. استراتژی‌های بر پایه میانگین متحرک محبوبیت بالایی دارند و بر تایم فریم‌های مختلف اعمال می‌شود و برای هردوی معامله گران کوتاه‌مدت و بلندمدت مناسب هستند. (ببینید: سه اندیکاتوری که شما را تشخیص روند کمک می‌کنند.) […]

استفاده بهتر از اندیکاتورها مطالب آموزشی مطالب آموزشی - شاخص کاو · July 14, 2018 at 12:56 pm

[…] انواع اندیکاتورها: اندیکاتورهای تکنیکال محاسباتی ریاضی با استفاده از قیمت‌های فعلی و قبلی و حجم هستند. تحلیلگران ازین ابزار برای بررسی رفتار گذشته سهم و پیش‌بینی آینده استفاده می‌کنند. اندیکاتورهای تکنیکال به‌طور خاص سیگنال‌های حرید یا فروش تولید می‌کنند، یک تحلیلگر باید با تحلیل سیگنال‌های حاصل از اندیکاتور و ترکیب آن‌ها با سیستم معادلاتی خود نقاط ورود یا خروج مناسب را تعیین کند. چندین نوع اندیکاتور وجود دارد که برحسب تفسیرهای آن‌ها می‌توان به ترتیب زیر نام برد: روند، تکانه، نوسان و حجم (همچنین بخوانید: معرفی 3 اندیکاتور برای تصمیم گیری بهتر) […]

Leave a Reply