در این مقاله به بررسی 5 الگوی نموداری مهم و قدرتمند می‌پردازیم. فهم چگونگی استفاده ازین الگوها می‌تواند شما را در تشخیص تغییرات بازار بسیار کمک کند. (اگر با الگوها، کانال‌ها، مقاومت و … آشنا نیستید بهتر است ابتدا با اصول اولیه تحلیل تکنیکال آشنا شوید.)
شکاف‌ها

شکاف‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که قیمت‌ها با اختلاف زیادی پایین‌تر یا بالاتر از قیمت پایانی قبلی باز شوند. زمانی که یک شکاف اتفاق می‌افتد، قیمت جدید یک سطح مهم قیمتی را نشان می‌دهد. شکاف‌های رو به بالا یک سطح حمایتی را تشکیل می‌دهند که اجازه می‌دهد تا قیمت رو به بالا حرکت کند و شکاف‌های رو به پایین سطوح مقاومتی را تشکیل می‌دهند که غالباً از صعود قیمت جلوگیری می‌کنند. تا قیمت از شکاف عبور نکرده است، فرض می‌شود که روند در جهت شکاف حرکت خواهد کرد.

در این مقاله به بررسی 5 الگوی نموداری مهم و قدرتمند می‌پردازیم.

سر و شانه‌ها
یک الگوی نموداری مهم دیگر است که بالا و تارگت پایین قیمت را مشخص می‌کند. زمانی که یک الگوی سر و شانه شکل می‌گیرد، ابتدا در یک روند صعودی یک بیشینه قیمتی را خواهیم دید که شانه چپ است، سپس قیمت مقداری افت می‌کند و در مرحله بعدی یک بیشینه جدید ثبت می‌شود. بیشینه جدید سر نامیده می‌شود. سپس قیمت بازهم افت می‌کند ولی این افت از دفعه قبل بیشتر نیست. بعد ازین مرحله قیمت بازهم به سمت بالا حرکت می‌کند و شانه راست شکل می‌گیرد. اتصال دره‌های شانه چپ و راست نیز به‌عنوان گردن شناخته می‌شود. گردن، خط حمایت محسوب می‌شود و با شکست آن قیمت به سمت پایین حرکت خواهد کرد.
برای تخمین میزان افت قیمت از فاصله سر و گردن استفاده می‌شود، به این صورت که اگر به‌طور مثال فاصله سر تا گردن 1000 واحد باشد، انتظار می‌رود که قیمت پس از شکست گردن به میزان 1000 واحد افت کند.

در این مقاله به بررسی 5 الگوی نموداری مهم و قدرتمند می‌پردازیم.

سه قله/دره
این الگو نوعی از الگوی سر و شانه است. با این تفاوت که در الگوی سر و شانه سه قله با قیمت‌های مختلف وجود دارد درحالی‌که در این الگو، سه قله قیمت‌های یکسانی دارند. در نمودار زیر می‌توانید این الگو را مشاهده کنید.

در این مقاله به بررسی 5 الگوی نموداری مهم و قدرتمند می‌پردازیم.

دو قله/ دره
یکی از الگوهایی است که به دفعات زیاد در نمودارها پدیدار می‌شود چراکه تنها به دو داده نیاز دارد. درحالی‌که دو الگوی قبلی به سه‌نقطه نیاز داشتند. وقتی‌که دو قیمت در دو سطح یکسان مشاهده شدند نشانه‌ای از این موضوع است که بازار به بالا یا پایین خود رسیده است؛ مانند بیشتر الگوهای تکنیکال، این اتفاق نشانی از یک برگشت شدید در قیمت است. این برگشت معمولاً با یک رشد شدید در حجم تائید می‌شود.
در این مقاله به بررسی 5 الگوی نموداری مهم و قدرتمند می‌پردازیم.
الگوی کف گرد
این الگوی تبدیل آرام یک روند حرکتی نزولی به افقی و سپس صعودی را نشان می‌دهد. این الگو از جمله الگوهای طولانی است که تغییر روند قیمت را نشان می‌دهد. به نمودار مس نگاه کنید. شما می‌توانید در این نمودار تغییر روند از نزولی به افقی و صعودی را مشاهده کنید. این نمودار نشان می‌دهد که قیمت 130 برای مدتی طولانی می‌تواند به‌عنوان یک در نظر گرفته شود.

در این مقاله به بررسی 5 الگوی نموداری مهم و قدرتمند می‌پردازیم.

در این مقاله به بررسی پنج الگوی نموداری مهم پرداختیم، در کنار الگوها لازم است تا از اندیکاتورها نیز در تحلیل های خود استفاده کنید.

[شاخص کاو به شما کمک می کنید تا با افزایش اطلاعات خود از وضعیت بازار تصمیم گیری بهتری داشته باشید. شاخص کاو به‌صورت روزانه سطوح حساس اندیکاتورها را برای تمامی سهامها بررسی کرده و پیش از شروع روز کاری بعد در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را آماده شروع یک روز معاملاتی بهتر می‌کند. برای اشتراک به بخش خرید اشتراک بروید.]


Leave a Reply