اندیکاتور به دو دسته اصلی تقسیم اصلی می‌شوند – اندیکاتورهای پیشرو و پس‌رو – که هرکدام داده‌های مختلفی را به کاربر نمایش می‌دهند.

اندیکاتورهای پیشرو

اندیکاتورهای پیشرو، آن‌هایی هستند که اطلاعاتی در رابطه با حرکت قیمت قبل از اتفاق افتادن آن می‌دهند و به‌نوعی حرکات قیمت را به‌صورت کیفی پیش‌بینی می‌کنند.
ازجمله مهم‌ترین اندیکاتورهای پیشرو شاخص قدرت نسبی و نوسانگر اتفاقی هستند.
در ادامه این دوره شاخص قدرت نسبی را به‌صورت کامل مورد بحث قرار خواهیم داد، اما حالا به خاطر اینکه بتوانید یک دید کلی در رابطه با اینکه چطور یک اندیکاتور پیشرو می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد، یک سهام را با یکدیگر بررسی می کتیم. اگر به سهام شرکت همراه نگاه کنید متوجه می‌شود که درحالی‌که نمودار قیمت دارای روندی صعودی بوده است نمودار شاخص قدرت نسبی دارای روندی نزولی بوده است. معامله گران حرفه‌ای و فعالی که توانسته‌اند این واگرایی را بین اندیکاتور و قیمت تشخیص دهند می‌توانند قبل از کاهش قیمت از سهام خارج‌شده‌اند. زود وارد شدن به یک سهام و یا حرکت زودتر اینکه دیگران بتوانند دیگران بتوانند وارد یک موقعیت شوند ازجمله اهداف اصلی است که بسیاری از افراد به خاطر آن از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند.

اندیکاتورهای پیشرو، آن‌هایی هستند که اطلاعاتی در رابطه با حرکت قیمت قبل از اتفاق افتادن آن می‌دهند

بیشتر اندیکاتورهای پیشرو نوسانگر هستند. به این معنی که این اندیکاتورها در یک بازه مشخص ترسیم می‌شوند. نوسانگرها به نواحی حرید و یا فروش بیش‌ازحد که سطوح مشخصی برای هر اندیکاتور خاص هستند، نوسان می‌کنند.
نکته: یک مثال برای نوسانگرها اندیکاتور شاخص قدرت نسبی است که در بالا نمایش داده شده است، این نوسانگر بین صفر و 100 نوسان می‌کند. یک سهام بر اساس این نوسانگر درصورتی‌که سطحی بالاتر از 70 داشته باشد ارزشی بیش از ارزش واقعی خود دارد و درصورتی‌که زیر 30 باشد ارزشی کمتر از ارزش واقعی خود را در آن لحظه از بازار دارد.

اندیکاتورهای پس‌رو

یک اندیکاتور پس‌رو از نوسانات قیمتی پیروی می‌کند و کمتر دارای خصوصیت پیش‌بینی کنندگی است. شناخته‌شده‌ترین اندیکاتورهای پس‌رو میانگین‌های متحرک و نوار بولینگر هستند. مزیت‌های این‌گونه از اندیکاتورها بیشتر در زمانی است که روند حرکتی سهام مشخص است تا زمانی که سهام دارای روند نامعلوم است. این موضوع به این خاطر است که اندیکاتورهای پس‌رو بیشتر بر روی روندها تمرکز دارند و سیگنال‌های حرید و فروش کمتری را تولید می‌کنند. این اندیکاتورها به معامله‌گر اجازه می‌دهند تا بیشترین بهره را از یک‌روند ببرند تا اینکه به خاطر ماهیتی نوسانی اندیکاتورهای پیشرو مدام از وضعیت خود را تغییر دهند.

چطور می‌توان از اندیکاتورهای پیشرو و پس‌رو استفاده کرد

اندیکاتورهای پیشرو و پس‌رو دو نوع سیگنال تولید می‌کنند، تقاطع‌ها و واگرایی‌ها
تقاطع‌ها اغلب زمانی اتفاق می‌افتند که اندیکاتورها از یک سطح حساس عبور کنند. تقاطع‌ها نشان‌دهنده این هستند که روند دچار تغییر شده است و این تغییر روند به یک حرکت مشخص در قیمت ختم می‌شود.
برای مثال به نمودار وپاسار نگاه کنید همان‌طور که می‌بینید تقاطع‌های میانگین‌های متحرک 50 و 200 روزه تغییرات روند را به‌خوبی نمایش می‌دهد.
[این قسمت را می‌توانید با خیال راحت به ما بسپارید، شاخص کاو به‌صورت روزانه سطوح حساس اندیکاتورها را برای تمامی سهامها بررسی کرده و پیش از شروع روز کاری بعد در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را آماده شروع یک روز معاملاتی بهتر می‌کند. برای اشتراک به بخش خرید اشتراک بروید.]

اندیکاتورهای پیشرو و پس‌رو دو نوع سیگنال تولید می‌کنند، تقاطع‌ها و واگرایی‌ها
دومین راه برای استفاده از اندیکاتورها، تشخیص واگرایی‌ها است که یک نمونه از آن در نمودار همراه نشان داده شد. واگرایی زمانی اتفاق می‌افتد که جهت حرکت روند قیمت و روند اندیکاتور با یکدیگر متفاوت باشد. این سیگنال نشان می‌دهد که روند حرکتی قسمت در حال ضعیف شدن است و تکانه سهام در حال کاهش است.
دو نوع واگرایی وجود دارد – واگرایی مثبت و منفی. واگرایی مثبت زمانی است که روند حرکتی اندیکاتور مثبت است درحالی‌که نمودار قیمت روند حرکتی منفی دارد. واگرایی مثبت یک سیگنال صعودی و نشان می‌دهد تکانه سهام در حال تغییر است و معامله گران به زودی این تغییرات را در قیمت مشاهده خواهند کرد. واگرایی منفی رفتاری برخلاف واگرایی مثبت دارد و زمانی رخ می‌دهد که روند حرکتی اندیکاتور نزولی است اما روند حرکتی قیمت رو به بالاست. واگرایی منفی یک سیگنال محبوب نزولی است که نشانه‌ای از کاهش تکانه طی یک روند صعودی است.
نمودار زیر یک واگرایی نزولی را به‌خوبی نمایش می‌دهد. همان‌طور که قابل‌مشاهده اندیکاتور شاخص قدرت نسبی رفتاری نزولی دارد درحالی‌که قیمت سهام در حال صعود است.

دو نوع واگرایی وجود دارد – واگرایی مثبت و منفی.

اندیکاتورها منابع بی‌نهایت مفیدی برای تولید اطلاعات بیشتر در مورد سهام در تحلیل تکنیکال هستند. این اندیکاتورها به تشخیص تکانه، روندها، نوسانات و سایر جنبه‌های سهام کمک بسیاری می‌کنند و به معامله گران این قدرت را می‌دهند که بتوانند تصمیمات مناسبی را در زمان مناسب اتخاذ کنند. به این نکته باید اشاره شود درحالی‌که برخی از معامله گران از یک اندیکاتور به‌تنهایی برای تولید سیگنال‌های حرید و فروش استفاده می‌کنند، بهترین نتیجه از ترکیب حرکات قیمت، الگوهای نموداری و سایر اندیکاتورها به دست می‌آید.

قسمت بعدی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 3- معرفی اندیکاتور حجم کل

قسمت قبلی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 1- مقدمه دوره


3 Comments

معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 3- معرفی اندیکاتور حجم کل - شاخص کاو · June 23, 2018 at 11:09 am

[…] قسمت قبلی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 2- اندیکاتوره… […]

معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 1- مقدمه دوره - شاخص کاو · June 26, 2018 at 12:12 pm

[…] قسمت بعدی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 2- اندیکاتوره… […]

عملکرد میانگین متحرک واگرایی همگرایی تا چه میزان قابل اطمینان است؟ - مطالب آموزشی - شاخص کاو · July 17, 2018 at 11:26 am

[…] محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال است. داشتن خصوصیات اندیکاتورهای پیشرو و پس‌رو به همراه یک میانگین (خط سیگنال)، باعث شده است تا مکدی یک […]

Leave a Reply