سنجش ورود و خروج میزان جریان نقدینگی یک سهام یکی از بهترین روش‌های تعیین جهت حرکت سهام است. اگر بخواهیم به ساده‌ترین حالت این مسئله را شرح دهیم، قیمت یک سهام بر اساس میزان عرضه و تقاضا برای آن سهم تعیین می‌شود که هر دو با میزان ورود و خروج میزان جریان نقدینگی قابل توصیف هستند. یکی از معمول‌ترین اندیکاتورهایی که جریان نقدینگی را اندازه‌گیری می‌کنند خط تراکم توزیع (خط A/D) است.
این اندیکاتور شبیه اندیکاتور حجم کل است اما به‌جای این‌که تنها بر روی قیمت پایانی تمرکز است در محاسبات خود از بازه قیمت روزی استفاده می‌کند. این کار سبب می‌شود تصویری که این اندیکاتور از جریان نقدینگی نشان می‌دهد دقیق‌تر از اندیکاتور حجم کل باشد.

محاسبه خط تراکم توزیع

اولین قدم محاسبه موقعیت نسبی قیمت پایانی (CLV) است، این نسبت نمایشی از قیمت پایانی در بازه معاملاتی روز است. این نسبت همواره عددی مابین 1 و -1 است، درصورتی‌که مقدار نسبت برابر یک باشد یعنی قیمت پایانی برابر بالاترین قیمت معاملاتی است و اگر قیمت مقدار نسبت -1 باشد یعنی قیمت پایانی برابر کمترین قیمت در بازه زمانی مشخص‌شده است.
بعد محاسبه موقعیت نسبی قیمت پایانی، این مقدار ضربدر حجم مبادله شده در بازه زمانی مشابه شده و علامت آن مشابه اندیکاتور حجم کل محاسبه‌شده و با مقادیر قبلی حجم می‌شود.
موقعیت نسبی قیمت پایانی = ((قیمت پایانی – کمترین قیمت)-(بیشترین قیمت – قیمت پایانی))/(بیشترین قیمت – کمترین قیمت)
برای مثال اگر در یک روز معاملاتی بیشترین قیمت 59، کمترین قیمت 50 و قیمت پایانی 55 باشد، خواهیم داشت:
موقعیت نسبی قیمت پایانی = ((50-55)-(55-59))/(50-59)= 0.111
اگر حجم مبادلاتی 10 میلیون سهم باشد و قیمت پایانی امروز از دیروز بیشتر بوده باشد مقدار 1110000+ به خط تراکم توزیع اضافه می‌شود. همان‌طور که می‌بینید این مقدار با مقدار 10 میلیون که باید به اندیکاتور حجم کل اضافه شود بسیار متفاوت است.

استفاده از خط تراکم توزیع

خط تراکم توزیع روند فشار خرید و فروش در یک سهام را اندازه‌گیری می‌کند. زمانی که خط صعودی است، نشان‌دهنده این است که فشار حرید در حال افزایش است به‌طوری‌که قیمت پایانی در نیمه بالایی است. درحالی‌که اگر خط تراکم توزیع نزولی باشد به معنای افزایش فشار فروشندگان است.
همچنین از خط تراکم توزیع برای تعیین نقاط برگشت و قدرت روند با شناسایی واگرایی بین این خط و نمودار قیمت استفاده کرد. قدرت روند قیمت را می‌توان با استفاده از تشخیص روند در نمودار قیمت و خط تراکم توزیع تعیین کرد. بسیار مهم است که خط تراکم توزیع و قیمت دارای روند یکسانی باشند. در نمودار سهام کسرا این موضوع نمایش داده‌شده است.

یکی از معمول‌ترین اندیکاتورهایی که جریان نقدینگی را اندازه‌گیری می‌کنند خط تراکم توزیع (خط A/D) است.

اگر روند خط تراکم توزیع و قیمت یکسان نباشد می‌تواند حالت‌های زیر انفاق بیافتد. اگر واگرایی مثبت رخ بدهد سیگنال تولیدی صعودی خواهد بود، در این حالت روند خط تراکم توزیع صعودی است درحالی‌که روند قیمت نزولی است. صعود خط تراکم توزیع نشان‌دهنده افزایش فشار خریداران است که باید قاعدتاً باید سبب افزایش قیمت و تغییر روند شود. تصور این موضوع که قیمت به سقوط خود ادامه دهد درحالی‌که فشار خریداران افزایش می‌یابد.
درصورتی‌که همگرایی منفی باشد سیگنالی نزولی شکل خواهد گرفت، این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که روند خط تراکم توزیع نزولی و روند قیمت صعودی باشد. روند نزولی این خط به معنی افزایش فشار فروشندگان است که از صعود قیمت جلوگیری خواهد کرد.
خط تراکم توزیع مفاهیم مورداستفاده در اندیکاتور حجم کل را بسط داده است و به معامله گران تکنیکال کمک می‌کند تا قیمت و حجم را با یکدیگر اندازه‌گیری کرده و آن را با روند قیمت مقایسه کنند.

قسمت بعدی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 5- معرفی اندیکاتور آرون

قسمت قبلی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 3- معرفی اندیکاتور حجم کل


3 Comments

معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 3- معرفی اندیکاتور حجم کل - شاخص کاو · June 24, 2018 at 11:11 am

[…] قسمت بعدی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 4- معرفی خط تر… […]

معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 5- معرفی اندیکاتور آرون - شاخص کاو · June 25, 2018 at 10:51 am

[…] قسمت قبلی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 4- معرفی خط تر… […]

تفاوت اندیکاتور حجم کل و خط توزیع تراکم در چیست؟ مطالب آموزشی مطالب آموزشی - شاخص کاو · July 21, 2018 at 11:57 am

[…] حجم کل و خط توزیع/تراکم از این لحاظ که هر دو اندیکاتورهای تکانه‌ای هستند که تلاش می‌کنند با استفاده از حجم، حرکت پول‌های هوشمند (سرمایه‌های حقوقی و افراد مطلع از بازار) را پیش‌بینی کنند کاملاً مشابه هستند. نقطه تمایز و تفاوت اندیکاتور حجم کل و خط توزیع تراکم در طریقه محاسبه این اندیکاتورها است. اندیکاتور حجم کل، از مجموع مثبت و منفی حجم برای روزهای صعودی و به دست می‌آید، همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید زمانی که قیمت یک سهم در یک حجم خاص افزایش می‌یابد، این سیگنال به سایر معامله گران داده می‌شود که یک حرکت قابل‌توجه در حال انجام است. (برای آشنایی بیشتر با اندیکاتور می توانید این مقاله را … […]

Leave a Reply