شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی دیگر از شناخته‌شده‌ترین و پراستفاده‌ترین اندیکاتورهای تکانه‌ای در تحلیل تکنیکال است. از این اندیکاتور برای تشخیص شرایط فروش و یا خرید بیش‌ازحد استفاده می‌شود.
این اندیکاتور در بازه 0 تا 100 رسم می‌شود به این صورت که 100 بالاترین حالت خرید بیش‌ازحد و 0 بالاترین حالت فروش بیش‌ازحد است. شاخص قدرت نسبی کمک می‌کند تا قدرت حرکات رو به بالا اخیر سهام به نسبت حرکات رو به پایین آن سنجیده شود. این کار کمک می‌کند تا مشخص شود که سهام در طول دوره معاملاتی تحت‌فشار خرید بوده است یا فشار فروش.
در محاسبات استاندارد RSI از بازه‌های زمانی چهارده‌تایی استفاده می‌شود؛ که می‌تواند توسط کاربر تغییر کند. بازه‌های کوتاه‌تر RSI را پر نوسان‌تر کرده و برای معاملات کوتاه‌مدت مناسب است.

محاسبات شاخص قدرت نسبی

شاخص قدرت نسبی = ((قدرت نسبی – 1)/100) – 100
قدرت نسبی = (مجموع قیمت پایانی روزهای پایین)/(مجموع قیمت پایانی روزهای بالا)

چطور از شاخص قدرت نسبی باید استفاده کرد؟

مشابه بیشتر اندیکاتور دو راه عمومی برای استفاده از شاخص مقاومت نسبی وجود دارد: تقاطع‌ها و واگرایی‌ها. در مورد شاخص قدرت نسبی مقاومت تقاطع‌ها به‌صورت عبور از سه سطح خط مرکزی، خط خرید بیش‌ازحد و خط فروش بیش‌ازحد تعریف می‌شود.
تکنیک اول استفاده از خطوط خرید بیش‌ازحد و فروش بیش‌ازحد و تولید سیگنال‌های خرید و فروش است. در RSI، خط خرید بیش‌ازحد عموماً 70 و خط فروش بیش‌ازحد عموماً 30 در نظر گرفته می‌شود. این مقادیر می‌تواند توسط معامله‌گر تغییر کرده و حدودی مناسب‌تر برای یک سهام خاص انتخاب شود.

سیگنالی فروش زمانی شکل می‌گیرد که RSI خط خرید بیش‌ازحد را رو به بالا بشکند. یک سیگنال خرید زمانی شکل می‌گیرد که RSI از بالای خط فروش بیش‌ازحد به پایین آن برود. درصورتی‌که بخواهید سیگنال‌های کمتر و محافظه‌کارانه‌تری تولید کنید می‌توانید سطوح خرید و فروش را روی 20 و 80 تعریف کنید.
تکنیک دیگری که برای تولید سیگنال استفاده می‌شود عبور RSI از خط مرکزی (50) است. این سیگنال نیز دقیقاً مشابه سیگنال گیری به‌وسیله خطوط حرید و فروش بیش‌ازحد است. این سیگنال بیشتر پس از شکل‌گیری حرکت قیمت تولید می‌شود و به همین جهت است که بیشتر از آن برای تائید سیگنال‌های تکنیک اول استفاده می‌شود تا اینکه به‌عنوان سیگنال‌هایی مستقل استفاده شوند. یک روند نزولی زمانی که خط مرکزی از بالا شکسته شود تائید می‌گردد درحالی‌که یک‌روند نزولی با شکستن خط مرکزی رو به بالا تائید می‌شود.

شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی دیگر از شناخته‌شده‌ترین و پراستفاده‌ترین اندیکاتورهای تکانه‌ای در تحلیل تکنیکال است.[این قسمت را می‌توانید با خیال راحت به ما بسپارید، شاخص کاو به‌صورت روزانه سطوح حساس اندیکاتورها را برای تمامی سهامها بررسی کرده و پیش از شروع روز کاری بعد در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را آماده شروع یک روز معاملاتی بهتر می‌کند. برای اشتراک به بخش خرید اشتراک بروید.]
تکنیک واگرایی هم می‌تواند باری تولید سیگنال مورد استفاده قرار بگیرد. اگر شاخص قدرت نسبی رو به بالا حرکت کند درحالی‌که قیمت رو به پایین است، برای معامله‌گر تکنیکال یک سیگنال از پایان حرکت نزولی بر اثر افزایش فشار حرید است. همچنین از واگرایی برای تشخیص برگشت روند هم می‌توان استفاده کرد. زمانی که در یک روند صعودی RSI در حال کاهش است سیگنالی بر افزایش فشار فروش و کاهش احتمالی قیمت است.

تکنیک واگرایی هم می‌تواند باری تولید سیگنال مورد استفاده قرار بگیرد.

شاخص قدرت نسبی یکی از اجزا استاندارد در نمودارهای تکنیکال است. به این نکته باید توجه شود که عموماً از RSI به‌تنهایی استفاده نمی‌شود بلکه معمولاً ابزاری کمکی در کنار یک یا دو اندیکاتور دیگر است.

قسمت بعدی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 9- معرفی نوسانگر تصادفی

قسمت قبلی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 7- معرفی شاخص میانگین هدایتی


2 Comments

معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 7- معرفی شاخص میانگین هدایتی - شاخص کاو · July 2, 2018 at 12:00 pm

[…] قسمت بعدی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 8- معرفی شاخص … […]

معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 9- معرفی نوسانگر تصادفی - شاخص کاو · July 3, 2018 at 11:01 am

[…] قسمت قبلی: معرفی اندیکاتورها و نوسانگرها: 8- معرفی شاخص … […]

Leave a Reply